Alig több mint egy hete kezdődött (és hamarjában véget is ért) az előzetesen országos megmozdulásként beharangozott, rendkívüli sajtóvisszhangot kapó, végül szinte érdektelenségbe fulladt sztrájk.
Nagyobb volt a füstje, mint a lángja, mondhatnánk. Az embereket sem különösebben érdekelte, hogy egyesek olyasmi ellen tiltakoznak, ami őket is vaskosan érinti; akikre pedig a sztrájkolók hatni igyekeztek, még kevésbé vettek tudomást róluk. (A hatalmat kezében tudó fél persze mindig könnyedén tehet pontot bármely vita végére - ha egyáltalán kegyeskedik vitába bocsátkozni.)
Pedig, ha megkérdezzük bármelyik vasutast, fél. A buszosok, pedagógusok, gyári munkások, közalkalmazottak, de még az értelmiségiek is félnek, és nem csupán ők, szinte mindenki. Nem tudják, pénzbe kerül-e a közeljövőben egy műtét, kezelés, sugárterápia, hány évesen mehetnek nyugdíjba, vagy egyáltalán lesz-e munkájuk holnap. A Liga és a Munkástanácsok kezdeményezéséhez mégsem csatlakozott a többi országos szakszervezeti tömörülés, annak ellenére, hogy szintén ellenzik az egészségbiztosítás reformjára vonatkozó törvényjavaslatot. (Egyébként még a Liga tagszervezetei közül sem mind csatlakozott a felhíváshoz.) Mert miért is legyen egyetértés, miért is legyen összefogás, miért képviselnék a szakszervezeti vezetők sajátjukon kívül a tagok érdekeit is?
Igen, egy csoport olyasmi ellen próbált tiltakozni, ami korántsem kizárólag saját ügye, hanem társadalmi szintű kérdés, és amiben vélhetően az ország lakosságának többsége egyetért velük. (A Medián felmérése ezt bizonyítja.) A kezdeményezés ennek ellenére talált süket fülekre, a legtöbb szakszervezeti vezető megkötötte kis egyezségét önmagával, illetve a kormánnyal, így most sem valósulhatott meg, hogy ebben az országban történjen végre valami, ami jelezné egy valódi, véleménnyel rendelkező, közösségtudattal bíró társadalom létezését. Hiába, kenhetőek vagyunk - mi is, ők is -, mint a Tescós margarin.
Hiszen belegondolva, mégis mennyire lehetnek hitelesek annak a szakszervezetnek a vezetői, amely vállalja, hogy 2008 végéig nem szervez sztrájkot a „nem közvetlenül munkáltatói hatáskörbe tartozó” - értsd: társadalmi szintű - kérdésekről? Mi ez, ha nem meghajlás, megalázkodás, pitizés, benyalás a vezetés előtt? Mellesleg a Volán-társaságok legnagyobb, Közúti Közlekedési Szakszervezetéről (KKSZ) van szó.
Az, hogy egyéni szinten sem valósult meg összefogás, bonyolultabb kérdés. Tény, hogy a sztrájkhoz csatlakozhatott minden dolgozó, nem kellett feltétlenül tagnak lennie a tiltakozó szakszervezetben (így például a vasutassztrájkot szervező Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezetében), de az ember természetszerűleg nehezebben cselekszik, ha nincs mögötte saját közösségének támogató ereje.
Heveny szófosásom közepette szándékosan nem írok magáról az egészségügyi rendszerben életbelépő változásokról. Nálam hozzáértőbbek és persze az elkövetkező évek feladata, hogy megítéljék a mostani átalakítás helyénvalóságát, eredményét és következményeit. Számomra nem is a „nagy reform” megakadályozása miatt lett volna érdekes a sztrájk, hanem hogy megmutassa a hatalmat kezükben tartók számára: elháríthatatlan felelősségük, hogy mint az ország vezetői, a lakosságra ne alattvalóként, hanem partnerként tekintsenek. Partnerként, akivel kommunikálni kell, akinek véleménye, indulatai és sorsa semmiképp sem mellékes szempont a döntések meghozatalakor, és akinek az akaratát - még ha csak látszólagosan, tettetve is - figyelembe kell venniük.
Attól tartok, az eljövendőkben itt akármiről szavazhat a parlament anélkül, hogy a közvélemény bármilyen érdemi hatást gyakorolhatna a döntésre. Talán meredek példák, de lehetne szó új zsidótörvényről, szabad fegyverviselésről, vagy a nyugdíjkorhatár hetven évre emeléséről. Persze eszem ágában sincs diktatúráról és efféle - fogalomzavaros demagógok által terjesztett - rémképekről írni, sőt egyáltalán nem ellenzem, ha a kormány határozott és nem enged könnyen a céljaiból, de. Sok mindent le lehet nyeletni az emberekkel, ám ennek megvannak a fokozatai és még inkább a megfelelő módszerek.
Talán első lépésként ezzel a „torkon letolni” kívánt intézkedéssel kapcsolatban meggyőzően kell alátámasztani annak hitelességét, működőképességét, lehetséges kockázatait, kipróbáltságát, hogy legalább minimális szintű bizalmat, támogatást nyerjenek. Azt hiszem, nem merész kijelenteni: ez nem történt meg. És sajnos ez mostanában egyre inkább jellemző, érdemi párbeszéd helyett többnyire csak arrogáns reakciókat tapasztalhatunk a kormány részéről a társadalmi elégedetlenséggel kapcsolatban: Nyávog a gyerek? Megütni ma már nem szabad? Egyszerű a képlet: vagy a fülünket, vagy az ő száját kell - ki tudja mivel - betömni.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Glastonbury CT therapist 2018.04.24. 18:34:37
Trackback: A Magyar Beteg 2007.12.30. 18:05:14
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
gravy_t 2007.12.25. 12:09:12
semennyire.
"sokmindent le lehet nyeletni az emberekkel, ám ennek megvannak a fokozatai"
és a következményei.
aztán meg majd lehet jól meglepődni meg felháborodni, ha önvédelmi körök alakulnak, meg egyeseknek elszáll az agya és autókat kezdenek borogatni.
Herr Flick 2007.12.25. 13:25:50
Szánalmas, de amíg ennyire befolyásolhatóak az emberek a média által, addig ez nagyjából így is marad.
Szerintem
is 2007.12.25. 13:41:31
A kérdezés módja a sztrájk? Néma gyerek vagyok, semmit se tudok, de nem kérdezek, hanem sztrájkot hirdetek?
A sztrájk a MUNKÁLTATÓval szemben, a MUNKASZERZŐDÉS feltételeivel kapcsolatban értelmezhető. Az egészségügy, az hol a munkaszerződés feltétele? Az összes eddigi sztrájknál a MÁV vezetésével tárgyaltak a vasutasok, és ez így is volt rendjén. Most mi a fenét ígérhettek volna a MÁV vezetői, hiszen sztrájk esetén ismét velük kellett volna leülni.
Tessék kérdezni, tájékozódni. Ez a búsongok a kocsmában a sör mellett, de már egy lakossági fórumra el nem megyek, egyetlen tájékozrató kiadványt kézbe nem veszek, egyetlen TV másort, ami erről szól, meg nem nézek, hát ezt kellene abbahagyni.
gravy_t 2007.12.25. 14:20:03
na ezt sikeresen elszabotálták a vezetők (a szakszervezeteké is).
azt meg nem hívnám széleskörű tájékoztatásnak, ami reformügyben zajlik, sőt, egyáltalán nem nevezném tájékoztatásnak. már alig várom, mi minden hiteles ismeretterjesztéssel állnak elő a népszavazási kampányban.
Chaozu 2007.12.25. 19:04:36
Ennek nem ez a modja. Eleg szomoru, hogy sokaknak ha \"eszall az agya\" akkor mas BEKES allampolgar autojat borogatja es eletet teszi tonkre, amikor jol tudja, hogy ettol jobb nem lesz neki. Csak levezeti a feszultseget. Ezek nem azok az ertelmisegi emberek akik felhaborodtak a kormany vagy AKARMELYIK politikus ellen, hanem azok a szabadnapos vandal PARASZTOK akik allati osztonoktol vezerelve magasrol SZARNAK arra, hogy mi fog valtozni, csak buntetlenul ROMBOLNI akarnak. Ok sem jobbak...
Az onvedelmi korokrol meg annyit, hogy ezeknek az szokott a vege lenni, hogy viszonylag jo ervekkel elinditanak valamit, maguk moge allitanak egy rakat embert, aztan mar amikor mindenki feltetel nelkul, csopnyi gondolkodas nelkul is mar elhiszi minden szavukat, akkor szepen aprankent elkezdik a morzsakat szorni, eleinte csak kissebbeket a vegen pedig giblaltar meretueket, es senkinek fel sem tunik semmi.
Ez az egesz nincs jol, es senki nem tud semmit tenni. Megprobalhatod jatszani Ho Shi Min -t de a vegen ugyis egy leszel KOZULUK..
artist86 2007.12.26. 01:35:50