Az utolsó román király
Ha arról panaszkodunk, hogy Kádár János és a kádárizmus jelenünkben elő, mély nyomot hagyott hazánkon, még inkább igaz ez a szomszédos Romániára Ceauşescu vonatkozásában. Máig sok helyütt tetten érhető a nyomor, égig tornyosulnak az elvetélt román szocializmus lakótelep-óriásai, megdöbbentést kelt Bukarest gigászi városközpontja, milliós számban él egy identitását most is nehezen lelő, parancsra született generáció.
Élete
Ceauşescu egy Olt megyei kis faluban született 1918. január 26-án, parasztemberek gyermekeként. Bukarestben dolgozott cipészinasként, majd belépett a Román Kommunista Pártba. Többször letartoztatták, 1943-ban Gheorghiu-Dej, a későbbi vezető cellatársa is volt; miután pedig a kommunisták hatalomra kerültek, szépen megindult a pártranglétrán, végül Dej 1965-ös halála után követte is őt a párt élén.
Személyi kultuszt épített ki, magát Conducatornak (Vezérnek) neveztette, feleségét, Elenát - aki az ország tudományos életét irányította - miniszterelnök-helyettessé tette, és 400 rokonukat helyezte jelentős tisztségekbe.
Független, nacionalista politikájával népszerűségre tett szert. 1958-ban elérte a szovjet csapatok kivonását, az 1960-as években pedig gyakorlatilag megszüntette a román részvételt a Varsói Szerződésben. Az 1970-es években meghirdetett homogenizálási programja a nemzetiségek asszimilációját, a teljes románosítást célozta.
Egyike volt a keleti blokk azon politikusainak, akiket nyugaton a „jó kommunisták” közé soroltak. Elítélte az 1968-as csehszlovákiai bevonulást és az 1979-es afganisztáni szovjet beavatkozást, a szocialista országok közül pedig egyedül Románia küldött sportolókat a bojkottált 1984-es Los Angeles-i olimpiára. (Az éremtáblán így ők végeztek második helyen.)
Népszerűségét részben annak köszönhette, hogy Románia hatalmas adósságállományát vért izzadva is törleszteni akarta. A cél megvalósítása drasztikus élelmiszer-, üzemanyag-, energia- és gyógyszerhiányhoz vezetett, az ország az éhínség közelébe, a gazdaság az összeomlás szélére került.
Az 1980-as évek második felére külső és belső támogatottságát egyaránt elvesztette, hatalmát már csak a Securitate, a hírhedt biztonsági szolgálat rémuralma tartotta fenn.
A „Kárpátok géniusza”
Személyi kultusza bizonyos szempontból a sztálini mintát is túlszárnyalta. Tőle sem állt távol a megalománia, nagyszabású építkezésekbe kezdett a fővárosban: a város központjában hatalmas területeket dózeroltatott le, ahová azután szocialista-realista stílusú épületek kerültek.
Egy mesterséges dombon márvány palotát emelt magának, melyet a párizsi Champ-Elysées-nél pár méterrel szélesebb sugárút köt össze a városközponttal. Hasonló stílusban építtette felesége számára a Tudományos Akadémiát és a Nemzeti Könyvtárat is, aminek átadását már elsöpörte az 1989-es forradalom.
A bukás
Ellentétben a többi kelet-európai állammal, a rendszerváltás Romániában nem vértelenül folyt le. Temesváron pattant ki a lázadás szikrája, december 16-án a lakosság megakadályozta Tőkés László ellenzéki református lelkész letartóztatását, a következő napokban pedig ezrek tüntettek, követelve a Conducator lemondását. A tüntetések átterjedtek Bukarestre és az ország több más vidékére.
A megmozdulásokból pár nap alatt felkelés lett, majd az események forradalommá szélesedtek. December 22-én ezrek gyűltek össze a fővárosban, s amikor Ceauşescu az elnöki palota erkélyéről szólni próbált, kifütyülték, majd a többszázezres tömeg a diktatúra elleni tüntetéssé változtatta az eseményt. A katonaság melléjük állt.
A vezért végül saját egykori katonái fogták el december 25-én, rögtönzött bíróság előtt halálra ítélték, majd feleségével együtt azonnal kivégezték, mivel felelősnek találták őket 60 ezer ember haláláért és a nemzetgazdaság tönkretételéért.
A kivégzés olyan „gyorsított menetben” történt, hogy - állítólag - a tárgyalást rögzítő tévéstábnak nem maradt ideje a külső helyszínen biztosítani az áramellátást, így a kivégzés maga és az utána következő percek hiányoznak a felvételekről - ez a körülmény utóbb számos találgatásra adott okot, de a felvételek azóta talán mégis előkerültek. A holttesteket álnéven temették el egy bukaresti temetőben, nehogy megcsonkítsák őket. (Ma a valódi nevük szerepel a sírkövön.)
Falurombolás
1988-ban Ceauşescu bejelentette a településszerkezet átalakításának programját, amely a romániai falvak korszerűsítését írta elő, s amely szerint közel kétezer falut számoltak volna föl, de nem csupán falvakat, erdélyi városokat is érintett.
Az intézkedés a magyarság etnikai egységének végső megszüntetését jelentette volna. A településrombolás ellen világszerte tiltakoztak, nemzetközi mozgalom indult a romániai falvak védelmében.
A program heves ellenállást váltott ki hazánkban is. 1988. június 27-én a Hősök terén 70-80 ezren tüntettek, másnap pedig - válaszul a „településrendezés" elleni tiltakozásunkra - Bukarest egyoldalú döntéssel bezárta a kolozsvári magyar főkonzulátust.
Augusztus 28-án Grósz Károly és Ceauşescu szakértők bevonása nélkül, négyszemközt tárgyalt Aradon. A több mint nyolc órás találkozó nem hozott eredményt, ami egyértelműen jelezte, hogy az ügyben tényleges tárgyalásra nincs lehetőség.
A dekrét-gyerekek
Romániában 1966-ban lépett érvénybe a rendelet (dekrétum), amely betiltotta az abortuszt. A Ceauşescu-rendszer archívumának adatai szerint az ezt követő években a normális szaporulaton túl kétmillió ember született az országban. A nem kívánt terhességekbe tízezer nő halt bele, és körülbelül huszonötezer gyerek maradt félárván. Ceauşescu célja egy múlt és identitás nélküli generáció megteremtése volt, amely haláláig hűséggel szolgálja őt. Ők a dekrét-gyerekek.
Florin Iepan rendező - akivel novemberben Temesváron alkalmam nyílt interjút készíteni - talán leghíresebb filmjében ezt a témát dolgozza föl. Dokumentumfilmjének címe: Rendelésre születtek - a dekrét-gyerekek. Az idei cannes-i fesztiválon pedig Christian Mungiu Négy hónap, három hét, két nap című filmje nyerte az Arany Pálmát, amely szintén ezt az időszakot, a dekrét-gyerekek korát ábrázolja - állítólag, még nem láttam - elementáris erővel.
(A cikk eredetije a http://www.creativemagazin.hu oldalon is olvasható)
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
INDIVISIBILITER AC INSEPARABILITER(IAI) 2007.12.26. 14:13:23
De, ez már történelem.
Ami viszont nem az, hanem realitás, valóság és mint ilyen elgondolkodtató és ijesztő, hogy a Conducator kedvelt személy. Bizony. Nem csak néhány százezer öreg, harcos kommunista emlegeti nosztalgiával a vezető nevét, hanem az ifjabb korosztály is, amely már nem találkozott az élelmiszerhiánnyal, a securitate kegyetlenkedéseivel, az elhurcolásokkal és a személyi kultusszal, látta viszont a kilátástalanságot, az elidegenedést, az egyenlőtlenségeket, melyek fájóbbak ma, mint voltak 30 éve, és a munkanélküliséget. Nicolae Ceausescu volt a legjobb román politikai vezető az elmúlt száz évben, derült ki a Soros Alapítvány 2007-es közvéleménykutatásából. Mindez magáért beszél.
Az, ha a román nép egy diktátort talál a legjelentősebb személynek a XX. századi román történelemben(amely, tegyük hozzá, korántsem volt annyira tragikus, mint Hazánké), kiváló képet fest a román társadalom és a mai politika kapcsolatáról. A civis és a Civitas viszonyáról. És a mai Romániáról. Ha valakit egy adott korszak legjelentősebb személyének tekintünk, akkor arra példaként tekintünk. Akit, ha nem is szeretünk, de elismerünk. Akire vezetőként gondolunk. Ha ma ilyen formában tekint valaki Ceausescura, az nem demokrata. Egy demokra nem tekinthet példaként egy diktátorra,legalábbis módszereit tekintve követendő példaként nem. Demokraták nélkül pedig nincs demokrácia, ha mást nem, legalább ezt megtanulhattuk Weimartól. Vagyis Romániában még nincs demokrácia. A fejekben legalábbis nincs.
És nálunk?